Donanım Gömülü sistem nedir

Gömülü sistem nedir

  • 260 görüntüleme
  • 35 Comments
  • 12.05.2021

     Hayatımızı kolaylaştıran teknolojinin aslında beyni diye tasvir edeceğimiz kısmı kesinlikle gömülü sistemlerdir. Gömülü sistem içerisinde bulunduğu donanımı akıllı hale getirmektedir. Bir banka ATM si yada evde kullandığımız mikrodalga fırına kadar hemen hemen tüm teknolojik cihazları örnek olarak verebiliriz. Kullanılan gömülü sistem eğer bir roket te ise algoritmalarının düzenlenmesi ile hedefini daha hassas şekilde vurmasını sağlayabiliriz. Bu tabii kullanılan mikroişlemcilerin vi diğer donanımların desteklediği uç nokta ile sınırlıdır. Buna göre gömülü sistemler kendi içerisinde ikiye ayrılır bunlar yazılım ve donanımdır.

     Gömülü sistemlerin yazılımlarında minimum alan, minimum zaman ve maksimum fayda ilkeleri esas alınmaktadır. Üretilen yazılımların kodlama dilleri aşağıdaki gibidir;

Makine kodu

Düşük seviyeli diller (assembly)

Yüksek seviyeli diller (c, c++, java)

Uygulama düzeyi diller (Visual basic, Access)

     Donanım kısmına da değinecek olursak yüksek teknoloji ürünü olarak tasarlanmış ve maksimum küçüklüğe ulaşarak üretilmiş parçalardır. Sisteme özel üretilmiş komponentlerden, haberleşme birimlerine yada mikroçipler gibi çeşitli malzemelerden oluşur.

 

Benzer makaleler

Casper bilgisayar sürekli bios a giriyor
02.01.2021

Casper bilgisayar sürekli bios a giriyor

Bu makalede casper markasının genel sıkıntısı olan sürekli bios a girme problemini çözeceğiz.

Solid State Disk (SSD) Nedir Nasıl Çalısır
02.01.2021

Solid State Disk (SSD) Nedir Nasıl Çalısır

Bu makalede SSD diskler ile geleneksel mekanik diskler arasındaki farkı inceliyor olacağız.

Makale yorumları

Makale yorumunuz